Az Országgyűlés Hivatala a 2024-es évben is megszervezte különleges eseményét, a parlamenti szimulációt bemutató versenyt, amelyben a felsőoktatásban résztvevő hallgatók tapasztalhatták meg a törvényhozás folyamatát és az országgyűlési képviselők feladatait egy napra.
A verseny napját megelőző hetekben a Károli Gáspár Református Egyetem joghallgatói, a MORES frakcióként (Magyar Országos Rend és Erkölcs Szövetsége) nyújtottak be törvényjavaslatot – amely összhangban állt a 2024-es magyar soros elnökséggel és ennek fényében igyekezett reflektálni olyan társadalmi problémákra, mint az apai szabadság kérdése.
A Bíráló Bizottság a MORES frakció javaslatát értékelte a legmagasabb pontszámmal, így az ülésnapon ők alakíthattak (kisebbségi) Kormányt, valamint az általuk benyújtott javaslatot vették napirendre a Tisztelt Házban.
A törvényjavaslat címe: Az európai versenyképesség javításáért történő munkahelyi stabilitás és fenntarthatóság érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról.
A felkészítésben az idei évben is Dr. Balássy Ádám Miklós nyújtott segítséget a csapat számára. Elsősorban a törvényalkotási folyamatok áttekintésében és a javaslat kimunkálásában igyekezett a tudását átadni a MORES frakció számára, elősegítve a MORES Kormány eredményes működését. Emellett a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék munkatársai is segítséget nyújtottak a javaslat elkészítése előtt, olyan társadalmi problémákra felhívva a figyelmet, amely hangsúlyosnak bizonyulhat jogalkotói szempontból.
A törvényjavaslatot 50+1%-os szavazati aránnyal fogadták el, mivel a téma kifejezetten megosztónak bizonyult a frakciók között. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara (Jövőformálók Pártja) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (Haza és Haladás Mozgalom) közreműködésével a Törvényalkotási Bizottság ülésén végül sikerült konszenzusra jutni, és elfogadni a Kormány által benyújtott javaslatot. Az egyetemi siker már abban is mérhető, hogy a Kormány frakción kívül további két csapat is bekerült a versenybe: a VITASZ és a KÉSZ frakció. Bár e csapatok később, egy Pál fordulásra emlékeztető mozdulattal, kiléptek a kormánykoalícióból, és az ellenzék oldalán folytatták a szimulációt, jelenlétük tovább gazdagította az Országgyűlés légkörét és a politikai sokszínűséget, szemléltetve ezzel a politika kiszámíthatatlanságának sajátos dinamikáját.
A szimuláció folyamán a plenáris ülésen parlamenti ülést megszégyenítő „parázs” vita bontakozott ki, majd a bizottsági üléseken a javaslattal kapcsolatos módosító javaslatokat szavaztak meg a frakciók tagjai. Végül a Törvényalkotási Bizottság ülésén az összmódosítók kerültek – elsősorban taktikai alapon – megszavazásra, ezt követően pedig a záró szavazáson a Károlis Kormány javaslatát fogadták el, így ismételten egy egyetemi sikernek lehettünk tanúi.
A törvényjavaslatot benyújtó kormánypárt listája:
Csefó-Resperger Áron Gergő (az Országgyűlés Elnöke)
Strasser Lilla Kincső (Frakcióvezető)
Stubner Bálint (Frakcióvezető-helyettes, Igazságügyi Bizottság alelnöke)
Kovács Lili Petra (Törvényalkotási Bizottság Elnöke)
Holczmann Gergő (Vezérszónok)
Kristóf Ádám (Szóvivő)
Nagy Nikola (Szóvivő)
Török Patrik (Napirendi pont előadója)
Faragó Bence (Képviselő)
Forgács Nikolett (Képviselő)
Furák Csenge (Képviselő)
Gérecz Márk Levente (Képviselő)
Grosso Márkó (Képviselő)
Gruber András György (Képviselő)
Pesti-Geiger Viktor (Képviselő)
Petrik Luca (Képviselő)
Révai Elfrida Zsófia (Képviselő)
Sziládi Levente Szabolcs (Képviselő)
Szilák Jutka (Képviselő)
Tóth Zelma (Képviselő)
Mint-a-Parlament ülésnapja képekben:
https://www.facebook.com/share/p/19VcocGKvP/
Összefoglaló videó:
https://www.facebook.com/share/v/12B61nrHpsS/