A Helga Pedersen Moot Court Competition (HPMCC), amelyet a European Law Student’s Association (ELSA) szervez, egy szimulált bírósági eljárás az Európai Emberi Jogi Bíróság előtt. A verseny az emberi jogokkal kapcsolatos legnagyobb perbeszédmondó megmérettetés a világon, amely évente kerül megrendezésre, és a résztvevők számára lehetőséget nyújt arra, hogy elmélyítsék jogi ismereteiket és fejlesszék érvelési készségeiket az Emberi Jogok Európai Egyezményének alkalmazása terén.
A verseny három szakaszból áll: írásbeli forduló, regionális szóbeli fordulók és a döntő szóbeli forduló. Az írásbeli fordulóban a csapatok két beadványt készítenek – egyet a kérelmező, mint felperes, egyet pedig az alperes, mint állam nevében. A csapatok továbbjutnak a regionális fordulókba, amennyiben a beadványukat időben leadták és az megfelel a verseny követelményeinek, majd a döntőbe, amelyet Strasbourgban tartanak az Európai Emberi Jogi Bíróság épületében.
A verseny célja, hogy felhívja a figyelmet az emberi jogokra, elősegítse a jogász hallgatók szakmai fejlődését, és gyakorlati tapasztalatot nyújtson számukra egy valós bírósági eljárás szimulációján keresztül. A győztes csapat tagjai gyakornoki lehetőséget kapnak az Európai Emberi Jogi Bíróságon vagy az Európa Tanácsnál. A versenyre több mint 60 csapat jelentkezett és nyújtotta be a beadványát. A regionális forduló során Vilniusban 21 csapatot fogadtak a szervezők, köztük az egyetemről indított csapatot.
A verseny során a Károli Gáspár Református Egyetem és az ELSA Hungary biztosított olyan kiemelkedő segítséget, amelyek végett az egyetemről indított csapat Litvániában képviselhette hazánkat, egyedüli magyar csapatként a regionális fordulóban. A csapatnak két tagja volt, Kovács Lili Petra, valamint Gruber András György, harmadéves jogász hallgatók.
Az egyetemről a felkészítésben számos oktató segédkezett, akik októbertől kezdődően hasznos tanácsokkal, ismeretekkel és kapcsolatokkal látták el a fiatalokat. A felkészülésben segítséget nyújtott számos oktató, többek között Dr. habil. Arató Balázs PhD, Dr. Fazakas Zoltán József PhD, Dr. Kopácsi István, Prof. Dr. Osztovits András PhD és Dr. Tóth András PhD. Szakmai ismereteik, motiváló attitűdjük és támogató hozzáállásuk nélkül nem sikerült volna megvalósítani a versenyen való színvonalas részvételt.
Az írásbeli forduló során Dr. Kopácsi István nyújtott segítséget a fiataloknak, valamint biztosított számos emberi joggal foglalkozó szakemberrel lehetőséget olyan találkozókra, amelyeken hasznos tanácsokat kaptak a hallgatók.
A találkozók során hasznos tanácsokat kapott a csapat Dr. Dudás Dóra Virág bírónőtől, Dr. Tallódi Zoltántól és Dr. Fazekas Tamástól, akik mind emberi- és alapjogi szakértők, és rendszeresen foglalkoznak olyan ügyekkel, amelyekben az EJEB érintett.
A beadványok tartalmi vizsgálatában Dr. habil. Arató Balázs nyújtott segítséget a szaknyelvet, valamint a beadvány anyagi jogi tartalmát tekintve.
A szóbeli fordulóra való felkészülés során Dr. Fazakas Zoltán József PhD nyújtott segítséget hasznos tanácsokkal és frappáns érvekkel, amelyeket a fiatalok a Vilniusban tartott fordulóban is előadtak.
Továbbá az ELSA Hungary részéről Török Erika és Novák Kata látta el a csapat tagjait hasznos tanácsokkal a szóbeli fordulót illetően.
Emellett Drofti Dóra nyújtott adminisztratív segítséget ahhoz, hogy a versenyen való részvétel zökkenőmentesen megvalósulhasson.
Élménybeszámoló a regionális fordulóról:
(A regionális fordulóval kapcsolatos élménybeszámolót Kovács Lili Petra és Gruber András György írta.)
Három izgalommal és remek élményekkel teli napot tölthettünk el Vilniusban, ahol részt vehettünk a nemzetközi Helga Pedersen Moot Court Competition-ön, amiért nagyon hálásak vagyunk az egyetemnek, a felkészítő tanárainknak, mentorainknak, illetve az ELSA csapatának.
A regionális fordulóra 2025.02.21-én hajnalban indult a csapat, Vilniusba. A két fős csapatnak Dr. Fazakas Zoltán József PhD nyújtott kiemelkedő segítséget, aki a csapat kísérésében, és szóbeli felkészítésében vett részt. Innen is szeretnénk neki megköszönni a kimagasló szakmai gondolatokat, támogatást, motivációt és rugalmasságot, amelyet az elmúlt hónapokban tanúsított, mind a felkészítés során, mind pedig a verseny napjain.
A 3 napos verseny első napján ünnepélyes ceremóniával indult a versenyzők fogadása, ahová több mint 20 csapat érkezett. Az ELSA Litvánia bemutatkozása után kisorsolták a csapatokat, így a verseny második napján a Károli csapata alperesként szerepelt, szemben azokkal a felperesekkel, akik második helyezést értek el a szóbeli fordulóban, mint második legmagasabb szóbeli pontszámot elérő csapat. Az első nap hátralevő része városnézéssel, vacsorázással és egy kötetlen beszélgetéssel telt. Az ott tartózkodásunk alatt volt lehetőségünk a mesés Vilniust is felfedezni Fazakas tanár úr jóvoltából.
A második napon a délelőtti órákban a csapat felkészült, egyeztették az érveiket, majd az egyetem épületében megrendezett versenyre érkezett, ahol ugyan izgatottan, de helytálltak alperesi pozícióban. A második nap esti óráiban együtt vacsorázott a csapatok nagyrésze, majd kötetlen beszélgetéssel és szociális programmal folytatódott az este.
A harmadik napon a hallgatók kérelmezői pozícióban szerepeltek a délutáni órákban egy német-ír csapat ellen, immáron sokkal gördülékenyebben. A délután hátralevő részében pihentek, majd a vacsorát követően eredményhirdetés következett, amely kizárólag a szóbeli szereplésre vonatkozott, nem a summázott teljesítményre, így a továbbjutással kapcsolatos további információk márciusban várhatóak az ELSA-tól. A csapat hétfő hajnalban indult haza.
Összességében egy fantasztikus élménnyel gazdagodtunk és értékes tapasztalatot szereztünk, amit az egyetem utáni életünkben is kamatoztatni tudunk majd. Mindezek mellett pedig természetesen hatalmas megtiszteltetés volt képviselni az országunkat, illetve a Károlit.
2025.03.02.
Kovács Lili Petra
Gruber András György