Az ÁJK kitüntetettjei

Első alkalommal tartotta intézményünk az Egyetem Napja rendezvényt az újonnan átadott Ráday Ház dísztermében, az újranyitás megünneplésére szerveződött Ráday-napok keretében október elsején. Az ünnepség alkalmával a Károli Gáspár Református Egyetem munkatársainak kitüntetései, az egyetem díszpolgára címek, továbbá az egyetem Támogatói Díjak kerültek átadásra.

Bővebben ...

Második rendezvényét tartotta a Károli Szabadegyetem

Június 23-án, második rendezvényével várta az érdeklődőket a Károli Szabadegyetem. A havonta jelentkező ismeretterjesztő rendezvénysorozat meghívott vendége ezúttal Dr. Pintér Sándor belügyminiszter volt, aki A Belügyminisztérium működése békében, pandémiában és háborúban című témában beszélgetett az est házigazdájával, Prof. Dr. Trócsányi László rektorral.

Bővebben ...

A Magyar Rektori Konferencia elnökségének ajánlása a járványhelyzetre tekintettel

Bővebben ...

Igazságügyi boncoláson vették részt hallgatóink

Prof. Dr. Domokos Andrea a Bűnügyi Tudományok Intézetének és a Büntetőjogi Tanszéknek a vezetője, továbbá Prof. Dr. Kiss András a Semmelweis Egyetem Patológiai Intézetének igazgatója közötti megállapodás keretében a Károli Gáspár Református Egyetem, Állam – és Jogtudományi Karának jogász szakos hallgatói igazságügyi boncoláson vehettek részt 2025. március 31-én.

kép 1

A diákok részletes betekintést kaphattak egy törvényszéki boncolás részleteibe, a vizsgálati lépések és szempontok kiemelt jelentőségébe, különösen az ön-, illetve idegenkezűség megkülönböztetésének kérdéskörében, továbbá testközelből láthatták egy-egy bűncselekmény emberi testre gyakorolt hatását.

kép 2kép 3

Elsöprő siker a 37. OTDK-n

A Bűnügyi Tudományok Intézetének hallgatói kiválóan szerepeltek a 37. OTDK tagozati versenyein. Több első helyezést szereztek, és összességében minden pályamunka díjazásban részesült. A részletes eredmények:

Büntetőeljárási jog I. és Kriminalisztika Tagozat

I. helyezett: Mutlak Jázmin
Témavezető: Dr. Dobrocsi Szilvia egyetemi docens

Büntetőeljárási Jog II. Tagozat

I. helyezett: Telekesi Bálint
Témavezető: Prof. Dr. Czine Ágnes egyetemi tanár

Büntetőjog I. Tagozat

I. helyezett: Fülöp Virág
Témavezető: Prof. Dr. Domokos Andrea egyetemi tanár

Büntetőjog II. Tagozat

III. helyezett: Molnár Vanda
Témavezető: Dr. Dobrocsi Szilvia egyetemi docens

Kriminológia Tagozat

Különdíj: Forgács Nikolett
Témavezető: Prof. Dr. Domokos Andrea egyetemi tanár és dr. Dorang Zsanett egyetemi tanársegéd  

Kriminológia Tagozat 

Különdíj: Szabó Noémi Réka
Témavezető: Prof. Dr. Domokos Andrea egyetemi tanár

Kriminológia Tagozat 

Legjobb opponens: Bodorkós Marcell

Gratulálunk hallgatóinknak és témavezetőiknek!

Díjazottainkról képek

Képek

 

A Büntetőjogi Tanszék bemutatja: „Szemtől szemben”

Prof. Dr. Domokos Andrea szervezésében március 19-én a Büntetőjogi Tanszék vendége Molnár Zoltán r. őrnagy, a Készenléti Rendőrség kiemelt biztonsági főtisztje volt. A „Szemtől szemben” címet viselő előadás fókuszában a 2005. május 14-én a budaörsi Tesconál történt Group 4 Security pénzszállítójának kirablása, valamint a helyszínre kiérkező rendőrök közötti tűzpárbaj volt. 

Egyetemünk nappali és levelező tagozatos hallgatói egyaránt szép számmal jelentek meg a TDK alkalmon, s rendkívüli érdeklődéssel hallgatták a bűnesetről szóló testközeli, magával ragadó beszámolót. Az előadás végén kérdések feltevésére is volt lehetőség, melynek folyományaként hosszas szakmai beszélgetések alakultak ki a témával kapcsolatban.

Köszönjük a színvonalas előadást!

Az online csalások a mindennapokban

Az internetes csalások egyre jobban terjednek, és változatos formákat öltenek. A személyes kontaktus hiánya, az internet nyújtotta anonimitás megkönnyíti a csalók munkáját. A csalás ezen típusának egyaránt ki vannak téve a gyakorlatlan és a rendszeres internethasználók. Ezért tartottuk fontosnak, hogy az egyetemi diákok, akik mindennapjaik jelentős részét a virtuális térben töltik, fontos ismeretekre tegyenek szert és megelőzhessék azt, hogy ennek a bűncselekményfajtának az áldozatául essenek.

A téma egyik avatott szakértőjét hívtuk meg, hogy mutassa be azokat a módszereket és a napjainkban ismert eseteket, amelyek tanulságként szolgálhatnak mindenki számára, aki a számítógép elé ül és internetes felületen vásárol vagy éppen a pénzügyeit intézi.

Prof. Dr. Czine Ágnes tanszékvezető egyetemi tanár Dr. Álmos Gergő címzetes rendőrőrnagyot, az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztálya Kiberstratégiai Osztályának vezetőjét hívta meg 2024. október 17-én, hogy a TDK keretében tartson erről a témáról előadást. Így elsőkézből a legfrissebb és napi tapasztalatokkal rendelkező személytől hallhattunk az online csalások fajtáiról, módszereiről, elkövetőiről, valamint azokról a nehézségekről és sikeres megoldásokról, amelyekkel a csalók tevékenysége megelőzhető és leleplezhető.

Az online csalások a mindennapokban kép1Az online csalások a mindennapokban kép2

Beszélgetés az ügyvédi hivatásról

2024. november 28-án „Te is szeretnél ügyvéd lenni? Tudod, milyen ügyvédnek lenni címmel Prof. Dr. Czine Ágnes tanszékvezető egyetemi tanár beszélgetett az ügyvédi hivatásról Dr. Bánáti János ügyvéddel, a Magyar Ügyvédi Kamara örökös tiszteletbeli elnökével, a Magyar Jogász Egylet alelnökével, a PPKE JÁK címzetes egyetemi tanárával.

Dr. Bánáti János a tőle megszokott kitűnő előadókészséggel, érzékletesen és érdekesen beszélt az ügyvédi hivatás szépségeiről, buktatóiról, sikerekről és nehézségekről egyaránt. Néhány ügyének példáján keresztül bemutatta, hogy egy ügyvédnek milyen kihívásokkal kell szembenéznie a tárgyalóteremben és azon kívül. Számára az ügyvédi munka nem egy olyan foglalkozás, amelyből nyugdíjba lehet vonulni, hanem az élet fontos része, amelyet – sok pályatársához hasonlóan – mindaddig gyakorolni fog, amíg csak lehetséges. A beszélgetés hallgatói fontos tanulságokkal és egy igazi szakmai élménnyel lettek gazdagabbak.

Beszélgetés az ügyvédi hivatásról kép1Beszélgetés az ügyvédi hivatásról kép2

Beszélgetés az ügyvédi hivatásról plakát

Látogatások az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben

Az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet 128 éves, alapvetően a kényszergyógykezelés végrehajtására hozták létre. Az intézet speciális egészségügyi tevékenységet végez, melyben kiegészíti egymást a klasszikus pszichiátriai gyógykezelés és büntetés-végrehajtási tevékenység. Betegnek tekintendő az előzetes kényszergyógykezelt és a kényszergyógykezelt személy, illetve a kóros elmeállapotúvá vált elítélt.

2024. november 11-én a levelezős hallgatók vettek részt az intézetlátogatáson, ahol az intézet megbízott orvosigazgatója Dr. Fekete Szabolcs bv. őrnagy fogadta a hallgatókat.

Prof. Dr. Czine Ágnes tanszékvezető egyetemi tanár rendszeresen szervez látogatásokat az intézménybe a jogi kar hallgatói számára.

A látogatás célja, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek a kényszergyógykezeltek büntetés-végrehajtási körülményeibe. Nemcsak a nappali tagozatos diákok vehetnek részt ezeken az intézménylátogatásokon, hanem a levelezős hallgatók is. A kép is a levelezős hallgatók látogatásának alkalmával készült.

A látogatások célja, hogy a leendő jogászok betekintést nyerjenek a kényszergyógykezeltek büntetés-végrehajtási körülményeibe. Az IMEI meglátogatása nemcsak különleges tapasztalat, hanem elmélyíti a hallgatók büntetésvégrehajtási jogi ismereteit is, mivel a benyomások mellett az intézet munkatársai számos szakmai kérdésükre választ adnak.

Várunk Téged is!

Üzemlátogatás a Mátrai Erőműben 2024

Energetikai és természeti erőforrások szakjogász szakirányú továbbképzési szak hallgatói 2024. október 18-án szakmai látogatáson vettek részt a Mátrai Erőműben.

A szakmai programot filmvetítéssel és prezentációkkal kezdtük, amely segítségével megismerhettük a Mátrai Erőmű több mint 50 éves múltját, jelenét és jövőjét, a társaság terveinek és jövőképének pilléreit. A mátrai erőmű modernizációja az elkövetkező 10 év egyik legjelentősebb hazai energetikai projektje lesz. Az erőmű minél hatékonyabb üzemeltetése és környezetbarát átalakítása nemzetstratégiai érdek.

A Mátrai Erőmű Magyarország egyetlen jelentős hazai primer energiaforrásával működő erőműve.  Lignitre alapozva jelenleg hazánk második legnagyobb alaperőműve, mely energiafüggetlenségi szempontból jelentős szerepet tölt be.

Az érdekes bemutatók után kisvonaton utazva nézhettünk körbe az erőmű területén. Többek között megtekintettük a gipszraktárt és bementünk az egyik Heller-Forgó hűtőtoronyba is.

Az üzemi területen történő körbevezetés után visszatértünk az előadó terembe, ahol kvízjátékon vehettünk részt, ahol egyik harmadik évfolyamos hallgatónk nyereménnyel gazdagodhatott.

Csapatépítő ebéddel zártuk a tanulmányi kirándulást.

Mindenkinek köszönjük a részvételt!

2025. őszén újra tervezünk ellátogatni a Mátrai Erőműbe és a Paksi Atomerőműbe is.

Alkategóriák

Következő események


Összes esemény

Közösségi Média

Károli Podcast

Károli Podcast

 

Sport a Károlin

Sport a Károlin

 

nyelvvizsgaközpont